Elektrownie wiatrowe towarzyszą nam już od wielu tysięcy lat. Już w starożytności za pomocą maszyn które były napędzane siłą wiatru mielono ziarna. Wiatraki najczęściej były wtedy drewniane czy też murowane.

Generatory zwane inaczej turbinami wiatrowymi napędzają energię wiatru dzięki której otrzymujemy ekologicznie czystą energię. Taka energia niesie za sobą wiele wad jak i zalet. Niektórymi wadami tego pozyskiwania energii są:

- zagospodarowanie terenów – potrzeba sporo miejsca na postawienie generatorów

- efekty akustyczne -  wibracje czy też hałas

- wpływ na mikroklimat

- wpływ na zwierzęta morskie oraz ptaki

Posiada również wiele zalet. Energia wytwarzana w ten sposób powoduje mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Energia pochodząca z elektrowni cieplnych powoduje znacznie większe zanieczyszczenia ponieważ jest opalana np. ropą naftową czy węglem. Kolejnym plusem elektrowni wiatrowej jest jej koszt. Jest wiele gospodarstw które są oddalone od sieci przesyłowych produkujących własną energię elektryczną. Dzięki generatorom możemy uniknąć kosztów rozbudowy linii energetycznej przez dostawcę energii elektrycznej.

Energia wiatrowa daje wiele korzyści, pod względem środowiskowym jak i ekonomicznym. Jej źródło jest jak najbardziej darmowe a co za tym idzie nie będzie podlegała nigdy wahaniom kosztów.