W dzisiejszych czasach jest wiele sposobów ogrzewania domu. Jednak czy każde z nich są tak idealne? Poniżej przedstawię Państwu kilka propozycji systemów grzewczych wraz z ich wadami jak i zaletami. Wyodrębniamy 8 takich systemów, między innymi:

System grzewczy który wykorzystuje energię elektryczną -  jego główną zaletą jest na pewno wygoda użytkowania jak i łatwa dostępność. Brak kominów i magazynów dzięki czemu cała powierzchnia domu może być użytkowana. Do skorzystania z tego właśnie systemu skłania nas również ekologia jak i niewielkie koszty inwestycji - jednak cena użytkowania to stanowczo wada systemu wykorzystującego energię elektryczną.

Ogrzewanie – Gaz ziemny - Wygodna użytkowania, niewielka przestrzeń czy dobra cena to zalety tego ogrzewania. Jednak częsty brak sieci gazowej, wahania cen i obowiązek budowy komina oraz kotłowni to stanowczo wady ogrzewania na gaz ziemny.

Ogrzewanie wykorzystujące gaz płynny – Jedyną zaletą tego ogrzewania jest wygodna – niestety tylko do mementu w którym nie skończy się paliwo. To ogrzewanie posiada więcej wad ni zalet -  bardzo wysoka cena, częste jej wahania, konieczność posiadania zbiornika z paliwem oraz zagrożenie wybuchem to tylko niektóre z wad jakie wiążą się z ogrzewaniem na gaz płynny.

Ogrzewanie wykorzystujące olej opałowy – bardzo wysoka i często wahająca się cena, konieczność przechowywania paliwa w zbiornikach co również prowadzi do dodatkowych wydatków, oraz zagrożenie wybuchem.

System grzewczy – Węgiel -  Niska cena, duża kaloryczność i dobra dostępność to jedyne plusy. Ogrzewanie na węgiel wiąże się z budową dodatkowego pomieszczenia które jest konieczne – kotłownia. Jest ono przydatne do pieca jak i składowania opału. Konieczny jest też nadzór jak i częste czyszczenie pieca.

Kolejnym z systemów jest system wykorzystujący ekogorszek – Jedyną wadą jest konieczność powiększenia pomieszczenia ponieważ potrzebne jest miejsce na skład opału , piec oraz komin. Jednak system grzewczy na ekogorszek jest opłacalny. Niska cena, wysoka kaloryczność opału oraz wygoda to kilka z zalet tego pieca.

Wyodrębniamy jeszcze ogrzewanie takie jak :

Ogrzewanie wykorzystujące drewno jak i biomasę – zaletami w jednym i w drugim systemie ogrzewania są niskie ceny , duża kaloryczność oraz łatwa dostępność materiału. Ogrzewanie wykorzystujące drewno jak i ogrzewanie wykorzystujące biomasę wymagają pomieszczenia w których będzie składowany potrzebny opał.

 

Wybór systemu który będzie ogrzewał nasz dom zależy głównie od zapotrzebowania na ciepło jak i odpowiednego dobrania pieca. Należy pamiętać, że powinien on posiadać odpowiednią do powierzchni moc, funkcjonalność oraz dobrze dobrany komin który będzie służył do prawidłowego odprowadzania spalin.